Batonik zamiast owsianki

Moje dzieci są bardzo oporne na owsiankę, a dodatkowo starsze (lat 7) nie zbliża się do mleka i jego wszelakich roślinnych zastępników. Jest problem ze zdrowymi śniadaniami, szczególnie w zimie, kiedy trzeba rozgrzać się przed wyjściem do szkoły. Wpadłam na pomysł, żeby im podać owsiankę w postaci batoników :-).  Zależało mi, żeby batoniki miały dużo żelaza i wapnia. Trafiłam na przepis Trufli, jest w nim popping z amarantusa (żelazo) i sezam (wapń). Wprowadziłam kilka zmian i dopasowałam przepis do upodobań kulinarnych moich dzieci :-). Eksperyment zakończył się wielkim sukcesem, zajadają aż miło patrzeć.

Batoniki można upiec w wersji wegańskiej. W tym celu zwykłe masło należy zastąpić olejem kokosowym nierafinowanym, a białko jajka ziarenkami chia namoczonymi w wodzie (1 łyżka ziarenek i 3 łyżki wody to ekwiwalent jednego białka)

DSC_1633.JPG

Batoniki z ziaren wielu

przepis modyfikowany, żródło : blog Trufli

DSC_1593.jpg

80 g masła lub masła kokosowego nierafinowanego, roztopionego i przestudzonego

80 g mąki orkiszowej, najlepiej razowej (ja użyłam typ 1050)

1 łyżeczka cynamonu

1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub suszonej i zmielonej wanilii

50 g poppingu z amarantusa

50 g płatków jaglanych lub jeszcze raz 50 g poppingu z amarantusa

50 g ziaren słonecznika lub orzechów laskowych, posiekanych

50 g migdałów, posiekanych

50 g sezamu (najlepiej niełuskanego)

50 g orzechów włoskich, posiekanych

50 g płatków owsianych

110 g jasnego syropu z agawy lub dobrej jakości miodu (nie przemysłowego) o neutralnym smaku

1 białko, ubite lub 1 łyżka ziaren chia wymieszanych z 3 łyżkami zimnej wody i pozostawionych na 3 minuty, do zgęstnienia

opcjonalnie garść ulubionych suszonych owoców jagodowych

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 165- 170st. C

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w dużej misce. Przekładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia (wymiary mojej blaszki : 24cm x 24cm) i bardzo mocno ugniatamy (np. dnem grubej szklanki lub tłuczkiem do mięsa). Jeśli masa nie będzie dobrze ubita to batoniki mogą się bardzo kruszyć przy krojeniu.

Pieczemy przez 25 - 30 minut, masa powinna nabrać złocistego koloru.

Po wyjęciu z piekarnika delikatnie zdejmujemy obręcz blaszki. Kroimy po ostudzeniu!

Przechowujemy szczelnie zamknięte w szklanym lub blaszanym pojemniku.

Nie wiem jak długo mogą poleżeć bo u nas znikają w ciągu 2 -3 dni :-)

Smacznego!

Kimchi - koreańska kapusta kiszona

Tym razem coś dla zwolenników kiszonek, do jedzenia których bardzo zachęcam, szczególnie o tej porze roku. Kimchi to bardzo popularna w Korei przystawka, która towarzyszy wszystkim posiłkom w ciągu dnia. Możemy spotkać wiele wariantów tej kiszonki, a jej skład zależy od regionu kraju i od pory roku. Najczęściej głównymi składnikami kimchi są: kapusta pekińska, czosnek, ostra papryka i cebula. Ja skorzystałam z tego przepisu, ale wprowadziłam kilka zmian, między innymi pominęłam rzodkiewkę, a zamiast kolendry dodałam natkę pietruszki.

Kimchi jest doskonałym źródłem witamin, przede wszystkim witaminy C, oraz probiotyków. Wspomaga pracę jelit i wzmacnia system odpornościowy, a dzięki zawartości czosnku i imbiru ma dodatkowo działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

DSC_1328.JPG

Kimchi

DSC_1274.jpg

1 kapusta pekińska 800g - 1000g, odkładamy jeden liść a resztę siekamy

2 marchewki, obrane i posiekane w cieniutkie plasterki (na tarce)

2 małe cebule, obrane i pokrojone w cieniutkie plasterki

1-2 ostre papryczki, pokrojone w paseczki (bez pestek)

3 ząbki czosnku, obrane i zmiażdżone

świeży imbir, kawałek 4 cm, obrany i starty na tarce o bardzo drobnych oczkach

mały pęczek natki pietruszki, posiekany

2 1/2 łyżeczki soli

Wszystkie odpowiednio pokrojone lub starte warzywa umieszczamy w dużej misce, posypujemy solą i ugniatamy aż  do pojawienia się soku. Możemy ubijać tłuczkiem do mięsa. Tak przygotowane warzywa przekładamy do słoika (1,5 l), a na wierzch kładziemy wcześniej odłożony liść kapusty. W celu obciążenia kapusty napełniamy wodą szklankę (średnica szklanki musi być trochę mniejsza od średnicy szyjki słoika) i wkładamy ją do słoika tak, aby na powierzchnię kapusty wypłynął sok. Uwaga: nie wlewamy wody do kapusty!  Przykrywamy słoik bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce (ja stawiam przy kuchence). Kiszonka powinna być gotowa po 3-4 dniach. W trakcie kiszenia może trochę "pachnieć". Ukiszoną kapustę przekładamy do mniejszego słoika (1 l), zamykamy i wkładamy do lodówki. 

Kimchi idealnie pasuje do kasz na ciepło, mięs i ryb.

Smacznego!

Kiedy łapie Cię przeziębienie.

Z dzieciństwa pamiętam, że jak łapało mnie przeziębienie to szklanka gorącego mleka z masłem i miodem była często pierwszym lekarstwem jakie dostawałam (o moczeniu nóg w gorącej wodzie wolę nie pamiętać, bo woda była zawsze za gorąca) . Obecnie nawet najwięksi zwolennicy mleka krowiego  wśród dietetyków uważają, że w czasie przeziębienia powinniśmy go unikać. Po pierwsze, mleko krowie bardzo mocno zagęszcza śluz. Po drugie, laktoza, czyli cukier zawarty w mleku, jest doskonałą pożywką dla bakterii. 

Alternatywą dla mleka może być aromatyczny wywar z imbiru, cynamonu, kardamonu i goździków. Pomysł na wywar został zaczerpnięty z książki "Indian superspices".  Autor książki, Gurpareet Bains, zebrał wyniki badań laboratoryjnych dotyczących właściwości leczniczych przypraw indyjskich i na ich podstawie skomponował przepisy na potrawy i napoje, zalecane przy różnego rodzaju dolegliwościach zdrowotnych.

DSC_0492.JPG

Rozgrzewający wywar na kaszel i bolące gardło

przepis modyfikowany, źródło: książka "Indian superspices", Gurpareet Bains

15 cm kawałek kory cynamonowej

5 strączków zielonego kardamonu, lekko rozgniecionych

5 cm kawałek świeżego imbiru, obrany i pokrojony w plasterki

3 goździki

4 kubki wody

Wszystkie składniki wywaru wkładamy do garnka, zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia. Następnie zmniejszamy ogień, nakrywamy garnek pokrywką i gotujemy wywar przez 10 minut.

Wywar nadaje się do spożycia bezpośrednio po ugotowaniu, można go użyć do zaparzenia ulubionej herbaty (czarnej, zielonej, rooibos...). Można go również posłodzić miodem, ale trzeba pamiętać, że przed dodaniem miodu wywar należy przestudzić.

Właściwości poszczególnych składników wywaru:

DSC_0479.JPG

cynamon: antybakteryjny, przeciwzapalny, antywirusowy, przeciwkaszlowy

zielony kardamon: antybakteryjny, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy, przeciwkaszlowy

imbir: antybakteryjny, przeciwzapalny, przeciwbólowy

goździk: przeciwbólowy, antybakteryjny, antywirusowy, przeciwzapalny