Kiedy łapie Cię przeziębienie.

Z dzieciństwa pamiętam, że jak łapało mnie przeziębienie to szklanka gorącego mleka z masłem i miodem była często pierwszym lekarstwem jakie dostawałam (o moczeniu nóg w gorącej wodzie wolę nie pamiętać, bo woda była zawsze za gorąca) . Obecnie nawet najwięksi zwolennicy mleka krowiego  wśród dietetyków uważają, że w czasie przeziębienia powinniśmy go unikać. Po pierwsze, mleko krowie bardzo mocno zagęszcza śluz. Po drugie, laktoza, czyli cukier zawarty w mleku, jest doskonałą pożywką dla bakterii. 

Alternatywą dla mleka może być aromatyczny wywar z imbiru, cynamonu, kardamonu i goździków. Pomysł na wywar został zaczerpnięty z książki "Indian superspices".  Autor książki, Gurpareet Bains, zebrał wyniki badań laboratoryjnych dotyczących właściwości leczniczych przypraw indyjskich i na ich podstawie skomponował przepisy na potrawy i napoje, zalecane przy różnego rodzaju dolegliwościach zdrowotnych.

DSC_0492.JPG

Rozgrzewający wywar na kaszel i bolące gardło

przepis modyfikowany, źródło: książka "Indian superspices", Gurpareet Bains

15 cm kawałek kory cynamonowej

5 strączków zielonego kardamonu, lekko rozgniecionych

5 cm kawałek świeżego imbiru, obrany i pokrojony w plasterki

3 goździki

4 kubki wody

Wszystkie składniki wywaru wkładamy do garnka, zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia. Następnie zmniejszamy ogień, nakrywamy garnek pokrywką i gotujemy wywar przez 10 minut.

Wywar nadaje się do spożycia bezpośrednio po ugotowaniu, można go użyć do zaparzenia ulubionej herbaty (czarnej, zielonej, rooibos...). Można go również posłodzić miodem, ale trzeba pamiętać, że przed dodaniem miodu wywar należy przestudzić.

Właściwości poszczególnych składników wywaru:

DSC_0479.JPG

cynamon: antybakteryjny, przeciwzapalny, antywirusowy, przeciwkaszlowy

zielony kardamon: antybakteryjny, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy, przeciwkaszlowy

imbir: antybakteryjny, przeciwzapalny, przeciwbólowy

goździk: przeciwbólowy, antybakteryjny, antywirusowy, przeciwzapalny